Biuro
ProcessTeam Sp. z o.o., ul. Górczewska 137,
01-459 Warszawa
ETAPY PROJEKTU
Pierwszy etap zgłoszenia do Projektu następuje poprzez założenie konta w systemie Operatora, który dostępny jest na stronie https://kompetentnyregion.eu/ . Przy zakładaniu konta niezbędne jest podanie podstawowych danych tj.
– nazwa przedsiębiorstwa;
– NIP;
– REGON;
– adres;
– wielkość przedsiębiorstwa (do wyboru – samozatrudniony/mikro/małe/średnie);
– dane kontaktowe (imię nazwisko, adres e-mail, telefon).
Formularz zgłoszeniowy oraz zaświadczenie z US i ZUS o niezaleganiu, Przedsiębiorca składa w trakcie ogłoszonej i trwającej rundy naboru:
– elektronicznie przez stronę Operatora –https://kompetentnyregion.eu/ lub
– osobiście w siedzibie Operatora – ProcessTeam Sp. z o.o., ul. Górczewska 137, 01-459 Warszawa .
Operator ma 10 dni roboczych na weryfikację poprawności złożonego Formularza zgłoszeniowego.
Na tym etapie, w celu potwierdzenia złożonych oświadczeń Operator wymagać będzie również zaświadczenia z US i ZUS o niezaleganiu.
Po analizie Formularza zgłoszeniowego przez Operatora, Przedsiębiorstwu przydzielany jest Doradca Mobilny w celu przeprowadzenia Diagnozy. Diagnoza opracowywana jest w terminie do 10 dni roboczych od momentu zaakceptowania przez Operatora Formularza zgłoszeniowego.
Po akceptacji Diagnozy Przedsiębiorstwo składa załączniki nr 1-4 do Formularza zgłoszeniowego. Wszystkie dokumenty składane są przez system Operatora.
Operator ma 10 dni roboczych na weryfikację dokumentacji przesłanej przez Przedsiębiorcę w ramach tego etapu.
Dodatkowo Przedsiębiorca poza dokumentami rekrutacyjnymi ma obowiązek przekazać Operatorowi dokumenty: sprawozdania finansowe (np. przy sp. z o.o.) za ostatnie trzy zamknięte lata obrachunkowe (oraz przedsiębiorstw powiązanych jeśli powiązania występują), lub np. PIT 28 (w zależności od obowiązku podatkowego danego Przedsiębiorstwa); dokumenty potwierdzające stan zatrudnienia w Przedsiębiorstwie według RJP np. oświadczenie z kalkulacją.
Po zaakceptowaniu przez Przedsiębiorcę Diagnozy oraz po akceptacji przez Operatora dokumentów złożonych na wcześniejszym etapie , Przedsiębiorstwo przy wsparciu Doradcy Mobilnego wybiera Usługi Rozwojowe w BUR.
Po otrzymaniu informacji od Operatora, Przedsiębiorca przekazuję Listę usług rozwojowych (załącznik nr 5 do Formularza zgłoszeniowego) wraz z Kartami Usług Rozwojowych w wersji pdf oraz dołącza Formularz zgłoszeniowy Właściciela/Pracownika(załącznik nr 6 do Formularza zgłoszeniowego) i Oświadczenie uczestnika/uczestniczki projektu (załącznik nr 7 do Formularza zgłoszeniowego).
Dodatkowo, Przedsiębiorca przekazuje dokumenty potwierdzające zatrudnienie tj. dokument potwierdzający zgłoszenie pracownika do ZUS, umowę pracownika z Przedsiębiorstwem, oświadczenie o niepełnosprawności (jeśli dotyczy).
Operator ma 10 dni roboczych na weryfikację dokumentów przesłanych na tym etapie.
Po otrzymaniu od Operatora informacji o zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie, Przedsiębiorca podpisuj z Operatorem umowę wsparcia, w ramach której udzielany jest limit na refundację kosztów zakupu usług rozwojowych.
Po podpisaniu Umowy wsparcia Przedsiębiorstwo zapisuje się (i/lub swoich Pracowników) na Usługę rozwojową w BUR z wykorzystaniem numeru ID wsparcia. Termin realizacji pierwszej Usługi rozwojowej musi nastąpić w terminie do 30 dni od zawarciu Umowy wsparcia.
Przedsiębiorstwo składa do Operatora w terminie do 10 dni roboczych od dnia zakończenia Usługi rozwojowej wskazanej w Umowie wsparcia, dokumenty niezbędne do rozliczenia tej Usługi. Operator w terminie 10 dni roboczych od otrzymania od Przedsiębiorstwa wymaganych dokumentów rozliczeniowych dokona ich weryfikacji pod względem formalnym i rachunkowym. Po zatwierdzeniu otrzymanych od Przedsiębiorstwa kompletnych i poprawnych dokumentów rozliczeniowych, Operator dokona refundacji w terminie nie dłuższym niż 10 dni roboczych, pod warunkiem dostępności środków na rachunku bankowym Operatora.
ProcessTeam Sp. z o.o., ul. Górczewska 137,
01-459 Warszawa
Poniedziałek – piątek – 8.00-16.00
22 350 50 04